תואר ראשון בלימודי כלכלה

תואר ראשון
3 שנות לימוד
חד חוגי/דו חוגי
1011

תואר ראשון בבית הספר לכלכלה: תמריצים, מגבלות, והחלטות - ומה שביניהם


כלכלה משפיעה על חיי היום יום שלנו בשני אופנים: באופן ישיר ובאופן עקיף. באופן הישיר אנחנו מקבלים החלטות בתנאי אי וודאות ותחת מגבלות. החל בהחלטות כמו  באיזו חברה לעבוד ובאיזו מדינה לגור. האם לקחת משכנתה ולקנות דירה, או להמשיך לגור בשכירות ולהשקיע בבורסה? כמה פנאי לצרוך? כמה לחסוך? ועוד. לימודי הכלכלה יעזרו לכם להבין איך מתקבלות החלטות ואיך לבחור, במידה וניתן, את ההחלטה האופטימלית תחת אילוצים. כמו כן, חיי היום יום שלנו מושפעים ממגמות מאקרו כלכליות, כגון אינפלציה, שיעורי ריבית וצמיחה כלכלית. אנחנו ניתן לכם את הכלים להבין ולנתח בעיות מיקרו כלכליות (הפרטים, ממשק בית אחד בפתח תקווה ועד האיחוד האירופי), בעיות מאקרו כלכליות (השוק, כסף, צמיחה, שוק העבודה) וכלים מתודולוגיים שמשרתים את שניהם. 

למה אצלנו?


אנחנו במקום ראשון בארץ בכל הדירוגים הבינלאומיים, וקבוצת התיאוריה שלנו היא בין הקבוצות המובילות בעולם, למשל במספר הפרסומים בינלאומיים ובאיכותם. אבל מעבר למדדים, אנחנו גם מעורבים  בקביעת המדיניות הכלכלית בישראל. למעשה, ראש תוכנית התואר הראשון עסוק, בין השאר, בקביעת הריבית במשק הישראלי.

 

מה אפשר לעשות עם זה?


מה משותף למנכ"לית בנק לאומי לשעבר, למנכ"לית בנק דיסקונט לשעבר, למנכ"ל בנק הפועלים, לסגן נשיא גוגל העולמית ולמנהלת השיווק בפייסבוק ישראל, לנגיד בנק ישראל ולמפקח על הבנקים בבנק ישראל, לגיא רולניק, למירב ארלוזרוב ולנחמיה שטרסלר? נכון מאוד: בית הספר לכלכלה של אוניברסיטת תל אביב.

איך אפשר ללמוד את זה?


איך שרוצים. אפשר ללמוד תואר ראשון מורחב (80 ש"ס, עם 32 ש"ס בחטיבות בחירה), ואפשר – ואפילו רצוי – לשלב את לימודי הכלכלה כמעט עם כל תחום אחר בקמפוס (דו-חוגי, עם 61 ש"ס בבית הספר לכלכלה). הכלכלה משתלבת באופן טבעי עם לימודים כמו מתמטיקה, מדעי המחשב, סטטיסטיקה, פילוסופיה, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, ניהול, משפטים וחשבונאות. ואם אתם תלמידים מצטיינים ושאפתנים, אתם יכולים ללמוד בתכנית המצטיינים לתואר ראשון ושני בכלכלה בארבע שנים.

מספריית המקצועות

 

לימודי הכלכלה נמשכים 3 שנים ומטרתם להקנות ידע המאפשר הבנה וניתוח של בעיות ותופעות כלכליות ברמות שונות, הן בהיבט התיאורטי והן בהיבט המעשי.

 

בתחילה נלמדים מקצועות תשתית כמו מתמטיקה, סטטיסטיקה, אקונומטריקה ויסודות הכלכלה. בהמשך ניתנים קורסים מתקדמים העוסקים בהיבטים מרכזיים של תחום הכלכלה בכלל ושל כלכלת ישראל בפרט.

 

מהות המקצוע - למה ללמוד כלכלה?

עיסוקיו של הכלכלן כוללים:

  • איסוף, ניתוח ופירוש של נתונים ומידע
  • ייעוץ כלכלי ופיננסי לחברות וארגונים פרטיים וציבוריים
  • פיתוח קווים מנחים ועקרונות לצורך חיזוי מגמות וקביעת מדיניות כלכלית
  • ייעוץ וניהול השקעות

כמו כן, בעבודת הכלכלן יש דגש תיאורטי חזק שכן היא כרוכה בשימוש בניתוחים ובמודלים סטטיסטיים ומתמטיים.

 

מקומות עבודה

בהתאם לאופי עיסוקו, הכלכלן יכול להשתלב בעבודה בחברות פרטיות וציבוריות, חברות השקעות, חברות לייעוץ כלכלי, בנקים, חברות ביטוח, משרדי ממשלה וגופים ממשלתיים נוספים. ניתן גם לעבוד באופן עצמאי בייעוץ כלכלי-פיננסי.

 

הכישורים הנדרשים
  • יכולת ניתוח
  • יכולת לקשר בין מודלים תיאורטיים למציאות בשטח
  • סדר ודייקנות

 

יתרונות וחסרונות של המקצוע
  • גיוון
  • המקצוע כרוך גם ב"עבודה שחורה" של איסוף נתונים וביצוע חישובים
  • עלולה להיווצר תחושת תסכול כתוצאה מהנתק בין התיאוריה למציאות

 

 

 

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
יועצת אקדמית: גליה עופר
03-6409873
ימי קבלה: בתאום מראש
ייעוץ בענייני קבלה: רחל בן דוד
03-6409873
שעות: בתיאום מראש